Jak palić węglem w kominku?

Węgiel wydziela w trakcie procesu spalania mniej dymu, aniżeli drzewo. Ponadto płomień powstały ze spalania węgla może utrzymywać się na palenisku kilka godzin bez interwencji człowieka. Jednak ogrzewaniu węglowemu towarzyszy negatywne zjawisko uwalniania do atmosfery dwutlenku węgla, który stanowi poważne zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego. Niebezpieczeństwo jest tym większe, gdy mamy do czynienia z zamkniętym pomieszczeniem, np. pokojem gościnnym w którym znajduje się kominek.

W tej sytuacji można zadać pytanie, czy istnieje możliwość zastosowania węgla w tradycyjnym kominku? Odpowiedź brzmi: „tak pod pewnymi warunkami”. Zachowując odpowiednie środki ostrożności można opalać w kominku węglem, jednak ze względu na ryzyko, zaleca się tymczasowe stosowanie tego paliwa.

Po pierwsze należy się upewnić, czy nasz kominek w ogóle nadaje się ogrzewania węglem. Paliwa węglowe ulegają spalaniu przy wyższych temperaturach, niż tradycyjne drewno kominkowe. Jeżeli system kominkowy zainstalowany w naszym domu nie jest przystosowany do tak wysokich temperatur, należy zrezygnować z tego pomysłu.

W kolejnym kroku należy sprawdzić palenisko znajdujące się we wnętrzu kominka. Ważne jest, aby węgiel nie „przelatywał” pomiędzy rusztami. Dodatkowo proces spalania węgla wymaga dostępu powietrza. W tradycyjnych kotłach grzewczych rolę tą pełni zwykle otwór wentylacyjny w dolnej klapie pieca.

W kominkach zalecane jest stosowanie węgla brunatnego, który łatwiej się zapala w porównaniu do „zwykłego” węgla kamiennego. Z kolei ten drugi rodzaj lepiej sprawdza się w piecach ogrzewających cały budynek, ponieważ posiada wyższą kaloryczność.

Pomimo, iż nasz nasze rozważania koncentrują się wokół próby zastąpienia drewna, to i tak nie uda nam się go „wyeliminować” w stu procentach. Pamiętając o tym, że węgiel spala się przy wyższych temperaturach, łatwo dojść do przekonania, iż do wstępnego rozpalania płomienia musimy posłużyć się innym paliwem. Idealnie nadaje się do tego zadania zwykły papier wraz z kilkoma szczapami suchego drzewa. Węgiel dodajemy dopiero wówczas, gdy drewno zacznie się palić i zamieniać w gorący żar.

Należy rozsądnie dosypywać kolejne łopaty węgla z zachowaniem odpowiednich odstępów czasu. Zbyt duża ilość węgla może przydusić płomień i doprowadzić do dużego zadymienia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s