W jakich warunkach przechowywać węgiel?

Miejsce przechowywania węgla powinno być starannie wybrane i przygotowane. Podłoże na którym jest on składowany może być utworzone z ubitej gliny lub betonowej wylewki. Ważne jest, aby w miejscu składowania węgla nie znajdowały się śmieci, bądź nie rosły rośliny (chwasty). Ponadto, należy wybrać teren suchy i dobrze odwodniony. Ostatnim etapem przygotowań jest sprawdzenie, czy węgiel będzie znajdował się w odpowiedniej odległości od pieca. Jest to ważne, ponieważ węgiel jest surowcem łatwopalnym i źródło wysokiej temperatury w jego bezpośrednim sąsiedztwie może stwarzać niebezpieczeństwo pożaru. Chcąc lepiej zabezpieczyć się przed niespodziewanym samozapłonem, należy zapobiec wypadaniu gorącego żaru i popiołu z pieca wprost na węgiel.

W wielu piwnicach węgiel przechowywany jest w specjalnie do tego celu utworzonych boksach. Typowy boks wydzielony jest z części pomieszczenia piwnicznego oraz składa się z utwardzonej podłogi i murowanych ścian. Wraz z jego stopniowym zapełnianiem, w specjalne rowki wsuwane są deski, które powstrzymują wypadanie węgla. Sugerowana pojemność boksu to maksymalnie 3 tony. Zbyt duża ilość węgla zgromadzona na małej powierzchni ogranicza swobodny do niego dostęp, a w niektórych przypadkach uniemożliwia zamknięcie okienka piwnicznego.

Węgiel można składować zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na wolnym powietrzu. Decydując się na to drugie rozwiązanie należy pamiętać, aby stertę węgla zakryć plandeką lub osłonić prowizorycznym daszkiem. Ma to na celu zapobiegnięcie wymieszania się węgla z elementami obcymi, takimi jak np. patyki, liście, kamienie, itp. Jest to szczególnie ważne w przypadku groszku ekologicznego (popularnie zwanego eko-groszkiem). Granulacja tego sortymentu węglowego jest przystosowana do przepustowości podajników instalowanych w nowoczesnych kotłach grzewczych. Kamień lub większy patyk może uszkodzić to urządzenie, którego późniejsza naprawa wiąże się z dużym wydatkiem.

Reklamy

One thought on “W jakich warunkach przechowywać węgiel?

  1. Dzięki za porady. Nigdy nie byłem pewien, czy poprawnie przechowuję swój surowiec.Teraz już wiem. Czy myślicie, że zasadnym jest montaż drzwi przeciwpożarowych w pomieszczeniu, gdzie przechowywany jest węgiel?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s